3 Mart 2012 Cumartesi

ERZURUM İLİ MİLLİ PARKLARIKayıt No : 1
İli : ERZURUM
Adı : SARIKAMIŞ-ALLAHUEKBER DAĞLARI MİLLİ PARKI
Kuruluşu : 2004
Alanı : 22.980 ha
Konumu : Kars ve Erzurum illeri sınırları arasında yer almaktadır.
Ulaşım : Kars İli, Sarıkamış ilçesi karayolu ile Milli Parka ulaşılabilir.
Kaynak Değerleri :


Sarıkamış’taki Tarihi Milli Park alanının iki kaynak değeri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; Sarıçam ağaç türünün bu bölgede en yüksek rakımda yayılış göstererek optimal kuruluşta saf sarıçam meşcereleri oluşturması, ikincisi ise Allahuekber Dağlarında 1914 – 1915 yıllarında Sarıkamış Harekatı olarak bilinen harekatta yaklaşık 90 bin Türk Askerinin donarak öldüğü Şehitlik abidelerinin bulunmasıdır.

İkinci kaynak değeri de alanın doğal kaynak değerleridir. Ülkemizde 2100 – 2200 metre yüksekliklerden sonra başlayan doğal olarak ağaç bulunmayan yüksek dağ basamağında (alpin zon) çayır otları ve bazı ardıç türlerinden oluşan kısa boylu bitki türleri yetişmektedir. Milli Park olması teklif edilen Sarıkamış Ormanlarını oluşturan Sarıçam bu bölgede optimum yayılıştadır yani Alpin zonda en iyi gelişime sahiptir. Kaynak değerlerinden birini oluşturan ormanlık alanlar saf sarıçam meşceresi ve çam türlerinin arasında çok az miktarda titrek kavak ve adi ardıç türlerinden oluşmaktadır. Alanın yaban hayatı da oldukça zengindir.

Sarıkamış Ormanları ile Allahuekber Dağlarını kapsayan 22980 hektar büyüklüğündeki alan 19/11/2004 tarih ve 25618 sayılı resmi gazete de yayınlanarak Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.


Görünecek Yerler :
Mevcut Hizmetler :
Konaklama : Sarıkamış İlçesinde yer alan tesisler kullanılabilir.
İrtibat :

Çevre ve Orman Bakanlığı
Kars İl Çevre ve Orman Müdürlüğü : 0 474 – 2125850
Kars DKMP Şube Müdürlüğü : 0 474 – 2125800

ERZURUM İLİ MİLLİ PARK KAYITLARI

Kayıt No : 2
İli : ERZURUM
Adı : NENE HATUN TARİHİ MİLLİ PARKI MİLLİ PARKI
Kuruluşu : 2009
Alanı : 387
Konumu : Erzurum Merkez
Ulaşım : Erzurum şehir merkezine 1 km uzaklıktadır. Kars yolu üzerindedir.
Kaynak Değerleri :


 Tarihimize 93 Harbi olarak geçen 1877-1878 yılları Osmanlı-Rus savaşında Erzurum' da yapılan tabyaların büyük faydası olmuştur. Osmanlılar bu tabyalar sayesinde Rusların ilerlemesini durdurabilmişlerdir. 93 Harbi doğudaki Mecidiye ve Aziziye tabyalarının bulunduğu alanda cereyan etmiştir. Osmanlı Rus Savaşında Erzurum' u ele geçirmeyi hedefleyen Ruslar, Ermenilerin yardımıyla Aziziye Tabyası'na saldırarak nöbetçileri şehit ederler. Bu haberi duyan Erzurum halkı o zaman henüz 20 yaşında olan Nene Hatun' un önderliğinde kadın, erkek ellerine ne geçirdilerse Aziziye Tabyası' na koşarak büyük bir mücadele sonunda tabyaları geri alırlar. Aziziye Tabyası'nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Nene Hatun bir kahramanlık sembolü olarak tanınmış ve anılmıştır. Ömrünün son demlerini "III. Ordunun Annesi" olarak geçiren ve 1955 yılında "Yılın Annesi" seçildikten sonra 22 Mayıs 1955 günü Erzurum' da vefat eden Nene Hatun, Aziziye Anıtı'nın yanına defnedilmiştir.
Görünecek Yerler :
Mevcut Hizmetler :
Konaklama :
İrtibat :

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Yapmış olduğunuz paylaşımlar ilgimizi çekiyor. firmamız Meme büyültme bloğunuzu yakından takip ediyor.